Matbaa ve Baskı Atölyeleri

MATBAA VE KAĞIT ENDÜSTRİSİNDE NEMLENDİRME

Kağıt higroskopik bir malzemedir ve ürettiği statik elektrik nedeniyle nem oranının kontrol edilmesi gereklidir. Nem oranı %50’inin altına düştükçe kağıt kaynaklı üretilen statik elektrik miktarı artar. Statik elektrik nedeniyle ortaya çıkan şarjlar-elektrik boşalmaları bazen 50-60 cm lere varabilir. Bu ise neredeyse 1,5 milyon voltluk bir statik elektriğin boşalması anlamına gelir.

Özellikle kağıt depolarında kağıdın nem alma ya da nem verme sürecine girmemesi için %55-60 nem ralığında tutulması gereklidir. Bu oranların altında ya da üstünde kağıt nem almaya ya da nem verneye başlar ve , baskı öncesi kağıt işlenebilirliğini etkileyen ondülasyon ve kıvrılma sorunlarına yol açar.Gerekli olan %55-60 nem oranın matbaalarda doğal yollardan sağlanması mümkün değildir. Özellikle matbaa içinde çalışan makinelerin ürettiği yüksek ısı ortamdaki nem miktarının %15 lere kadar düşmesine neden olur.Bu ise kağıdın farklı bölgelerinde fiziksel değişmeler ve 4 renkli baskılarda renklerin üst üste oturmaması gibi çok ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

Büyük gazete matbaalarında üst üste konan büyük kağıt tabakalarının havayla temas eden kısımları özellik köşeleri diğer kısımlarına göre farklı bir nem oranına sahip olur, genellikle nemi daha düşüktür, daha kurudur. Bu ise kağıdın esnekliği ve kırılganlığı anlamında farklı fiziksel tepki göstermesine ve baskı sırasında yırtılmalara neden olur. Baskı sırasında ciddi iş ve üretim kaybına neden olan bu problem anacak hassas nem kontrolü ile engellenebilir.SOSYAL MEDYA

İLETİŞİM FORMU

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 • Adres
  Şerifali Mh. Türker Cd.
  No: 51 34775 Ümraniye
  İstanbul / TÜRKİYE
 • Telefon Numarası
  +90 (216) 466 20 06
 • Fax Numarası
  +90 (216) 313 43 13
 • e-Posta
  technowell@technowell.com.tr