Muz Sarartma Tesisleri

Yeşil renkliyken hasat edilen muz ve mandalina gibi meyveler kısa zamanda soğuk depolara alınırlar, muhafaza sıcaklığına uygun nem koşullarında soğutulurlar. Hava sirkülasyonunun yeterli olduğu ve ihtiyaç duyulan kapasitelere göre dizayn edilen, ısı izolasyonları yapılmış odalarda muhafaza edilen ürünler depolama süresi sonunda olgunlaştırılır. Özel olarak seçilmiş soğutucuların kullanıldığı muhafaza ve sarartma odaları soğutma tekniğine ve hızlı çalışmaya elverişli özel kapılarla donatılırlar. Modern depolamanın gereği olarak odalara raf sistemleri yerleştirilir. Muhafaza odalarına kurulan etilen jeneratörleri ile olgunlaştırma ve saratma gerçekleştirilir.

Sarartma, meyvenin sadece dış kabuk renginin iyileştirilmesi; olgunlaştırma ise meyvenin istenilen tada, renge, kaliteye getirilmesi işlemidir. Sarartma ve olgunlaştırma işlemi, ısı ve gaz yalıtımı yapılmış, havalandırma sistemleri bulunan sıcaklık ve nem ayarı yapılabilen özel tasarlanmış odalarda yapılır.

Başarılı bir sarartma ve olgunlaştırma işlemi için gerekli koşullar şunlardır:

Sıcaklık (Sarartma için 20°C - 28°C, Olgunlaştırma için 14°C - 20°C)

Bağıl Nem (%85 - %95)

Etilen Gazı (Sarartma için 3-10 ppm, Olgunlaştırma için 100-1000 ppm)

Hava Hareketi (Oda hacmini 1 saatte 25-30 kez dolaşacak şekilde)

Zaman (Sarartma ve Olgunlaştırma süresi 48-96 saat)

Etilen uygulaması yapıldıktan sonra 24 saat süreyle odanın kapısı kapalı tutulur. Bu süre sonunda oda havalandırılmalıdır. Ürünler tür ve çeşitlerine bağlı olarak 2-4 gün içerisinde olgunlaşarak yeme olgunluğuna ulaşır ve sararır. Olgunlaştırma işleminde, pazar taleplerine bağlı olarak kısaltılmak ya da uzatılmak istenebilir. Bu durumda ürünün olgunlaştırılmasında kullanılacak sıcaklık derecesi seçimi çok önemlidir. Örneğin; 18°C’de 4 günde kabuk renginde değişiklik olurken, 14°C’de ise 8 günde renk dönüşümü ve olgunlaşma gerçekleşir.

SOSYAL MEDYA

İLETİŞİM FORMU

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 • Adres
  Şerifali Mh. Türker Cd.
  No: 51 34775 Ümraniye
  İstanbul / TÜRKİYE
 • Telefon Numarası
  +90 (216) 466 20 06
 • Fax Numarası
  +90 (216) 313 43 13
 • e-Posta
  technowell@technowell.com.tr