Yaşam Alanları

İç Ortam
Hava Kalitesi

Yüksek Nemin Yol Açtığı Sorunlar
Yüksek nem, evlerde küf, mantar ve bakteri oluşumunu hızlandırır. Bu bakteriler, özellikle yatak odalarında yaşam alanları oluştururken, Legionella Pneumophila bakterisi ölümcül sonuçlar doğurabilen lejyoner hastalığına yol açar. Ayrıca evlerde oluşan rutubet nedeni ile romatizmal hastalıklar da baş gösterir. Astım hastaları da hem çok düşük nemden hem de çok yüksek nemden olumsuz yönde etkilenirler.  

Yüksek nem sadece insanlara değil, evde bulunan canlı, cansız tüm varlıklara zarar verir. Ahşap eşyalarda kabarmalara, parkelerde bozulmalara ve duvarlarda çürümelere neden olarak maddi hasarlara yol açabilir. Bitkilerde yaşayan parazitler de nemli ortamlarda çoğalırlar. Bu durum da bitkilerin yeterli besini alamayarak ölmelerine neden olacaktır.

İdeal Nem
Evlerde ideal bağıl nem değeri %45-55 aralığındadır. Bu nem aralığında bakteri, virüs, mayt ve mantar gibi oluşumların üreme hızı minimum seviyelerdedir. Astım hastaları %45 nem değerinin altında ve %55 değerinin üzerinde istenilen yaşam kalitesini elde edemezler. Ayrıca mobilyalar, parkeler ve bitkiler için de en uygun ortam bu nem aralığında yer alır. 

Uygulamalar

Lejyoner Hastalığı

Klima ünitelerinin su kaynaklarında büyüyen serbest yaşayan bir organizma
Legionella Pneumophila bakterisi yüksek nem içeren klima filtrelerinde, nemli kalan ortamlarda ve su birikintileri gibi ıslak ortamlarda kolaylıkla çoğalabilir ve insanlara bulaşabilir. Ölümcül olan bu hastalığın en önemli düşmanı nem alma cihazlardır.

Astım ve Alerji

Yaşam kalitesini düşüren ve güçlü tetikleyicileri olan hastalıklar
Astım ve alerji hastaları için ortamdaki havanın en uygun nem miktarı %30 ile %50 arasındadır ve sıcaklıkların yükseldiği ve nem oranının %60'ı geçtiği durumlarda solunum havası tehlike arz etmektedir. Technowell nem alma cihazları ile ideal nem değerleri elde edilerek özellikle yaz aylarında meydana gelen astım ataklarının önüne geçilebilir.

Romatizma

Eklemler, kas, kemik ve bağlarında ağrı, şişlik ve hatta hareket kısıtlılığına yol açan bir rahatsızlık
Romatizmal hastalıklar insanlarda özellikle rutubet sorunu yaşayan evlerde baş göstermektedir. Duvarlardaki sızıntılar, pencerelerdeki yetersiz yalıtım, evlerimizdeki havalandırma eksikliği gibi faktörler rutubet sorununa yol açmaktadır. Nem alma üniteleri bu durumlarda devreye girerek ortamın istenilen nem seviyesine gelmesini ve evlerde rutubet sorunun önüne geçilmesine olanak sağlar.

Bitkiler

Sağlıklı ve hızlı büyüme için nemin önemi
Evlerde beslenen bitkiler nem oluşumuna yardımcı olurken aynı zamanda yüksek nemden olumsuz etkilenir. Bitki parazitleri nemli ortamlarda üreyerek, tutunduğu bitkinin yeterli besin almasını engeller ve sonunda bitkileri öldürür. Technowell nem alma üniteleri bitkiler için ideal ortamı oluşturmanızda size yardımcı olur.